• Mała szkoła, wielkie odkrycia

Dobre liceum rozwija naukowo uczniów i zapewnia im pewny start na studia. Ale prawdziwy rozwój młodego człowieka wymaga czegoś więcej.

Co wolisz?
          Chcesz rywalizować z innymi tylko o lepsze oceny? Albo ryzykować trafieniem na towarzystwo w szkole, z którym ciężko się dogadać? Czy uczyć się bez konfliktów i wulgaryzmów, by dojrzewać do bycia prawym mężczyzną?

Katolickie Liceum Ojców Franciszkanów w Wieliczce kształci wszechstronnie chłopaków z całej Polski i z zagranicy w oparciu o wartości chrześcijańskie.
          Wszystkie klasy są o profilu humanistycznym, z rozszerzonym programem historii, geografii i języka polskiego.
          Szkołę wyróżniają też częste wyjścia do teatru, muzeum, czy kina oraz cotygodniowe treningi na basenie i comiesięczne wyjazdy na weekendowe dni skupienia.

Szkoła nie dla każdego...

Takie podejście do młodzieży mocno weryfikuje, kto tutaj trafia.
          Nie znajdziesz tu osób, które chcą tylko prześlizgnąć się przez szkołę bez wysiłku i szukają tanich rozrywek. Często chamskich i kosztem innych.
          Prędzej znajdziesz tu chłopaków, którzy szukają kameralnej atmosfery, w której mogą odkryć swoje predyspozycje i spotkać rówieśników podobnych do siebie.

Klasy w Liceum Franciszkanów liczące tylko maksymalnie 15 osób.
          Nauczyciele mogą dotrzeć do każdego ucznia indywidualnie, bo znają jego możliwości i potrzeby.
          To daje pewność, że jakiekolwiek problemy są szybko zauważone i od razu rozwiązywane. Ci, którzy chcą, zawsze mogą rozwinąć swoje zainteresowania, a uczniowie z zaległościami - nadrobić braki.

Cisza w szkole

Kameralny charakter czuć nie tylko w samych klasach, ale też w całej szkole.
          Jeśli chcesz uniknąć tłumu masowej placówki, w której podczas przerw głośniej jest niż w czasie startu odrzutowca, za murami klasztoru znajdziesz upragnioną ciszę i spokój.
          Tu czas biegnie inaczej niż w publicznym liceum. Wychowawcy mają więcej czasu na rzetelne rozmowy z uczniami, a uczniowie - chętniej dzielą się swoimi pytaniami, wątpliwościami, czy problemami.

Kto może dostać się do Liceum Franciszkanów?

Jak widzisz, ta szkoła jest specyficzna.
          Choć otwarta jest dla każdego chłopaka po podstawówce z Polski i zagranicy, to nie każdy zostaje przyjęty. I to nie przez oceny na świadectwie czy egzamin.